Image width Image height Image type Attribute جمهوری ایرانی | بیانیه فیفا: زنان باید برای همه مسابقات اجازه ورود به استادیوم‌ها را داشته باشند
اهم اخبار
...

هیات اعزامی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) پس از بازدید از ورزشگاه آزادی و بازگشت از تهران، بیانیه‌ای صادر کرده و نوشته استادیوم آزادی آمادگی پذیرش بدون محدودیت زنان را برای مسابقه پیش‌روی تیم‌های ملی ایران و کامبوج دارد و زنان ایرانی باید اجازه ورود به استادیوم‌های فوتبال را داشته باشند. بیانیه هیات اعزامی فیفا روز شنبه، ۲۱ سپتامبر/ ۳۰ شهریور، در وب‌سایت آن منتشر شده است.

فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به‌دنبال مرگ سحر خدایاری معروف به دختر آبی اعلام کرد هیاتی سه ‌نفره را به ایران اعزام خواهد کرد تا قبل از دیدار بین تیم‌های ملی فوتبال ایران و کامبوج در چارچوب دیدارهای مقدماتی جام جهانی قطر، آمادگی جمهوری اسلامی برای حضور زنان در ورزشگاه را بررسی کند. اکنون پس از انجام این سفر این هیات در بیانیه خود نوشته‌اند:

«در جریان سفر ۱۹ سپتامبر همراه با با کارشناسان فدراسیون فوتبال آسیا با نمایندگان دولت ایران و فدراسیون این کشور گفت‌وگوهای سازنده‌ای داشتیم و تاکید کردیم که لازم است زنان ایران آزادانه به استادیوم‌های فوتبال بروند و تعداد تماشاگران زن هم باید بر اساس میزان تقاضای آنها و فروش بلیت مشخص شود.»

حساب رسمی فیفا هم روز شنبه در توییتر خود نوشت:

«زنان ایران باید اجازه یابند به استادیوم‌های فوتبال بروند.»

تیم ملی فوتبال مردان ایران قرار است دهم اکتبر در ورزشگاه آزادی دومین دیدار از سری مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۰ قطر را در ورزشگاه آزادی تهران برگزار کند. فیفا ایران را ملزم کرده که باید به زنان اجازه دهد برای تماشای این مسابقه و دیگر بازی‌های فوتبال به ورزشگاه‌ بروند.

مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال روز یک‌شنبه ۲۴ شهریور در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) خبر از امکان خرید اینترنتی بلیت و حضور غیرگزینشی زنان در بازی فوتبال تیم‌های ملی ایران و کامبوج (۱۸ مهر) داد. غلامحسین زمان‌آبادی حضور زنان را در ورزشگاه آزادی «حتمی» اعلام کرد اما گفت هنوز مشخص نیست چه تعداد از سکوهای ورزشگاه به تماشاگران زن اختصاص داده شود.

مسوولان فدراسیون فوتبال ایران پیش‌‌تر گفته بودند احتمال ورود زنان به ورزشگاه‌ها تنها در بازی‌های ملی وجود دارد و برای بازی‌های باشگاهی چنین امکانی پیش‌بینی نشده اما فیفا در بیانیه خود آورده که هیات اعزامی به تهران درباره نیاز حضور زنان در مسابقات داخلی ایران هم گفت‌وگو کرده و بنا شده بر اساس ارزیابی مسابقه روز ۱۰ اکتبر (ایران-کامبوج) با همکاری فدراسیون فوتبال ایران در این‌باره رایزنی شود و مقدمات حضور زنان در تمامی مسابقات لیگ این کشور هم فراهم شود.

 بزرگ‌ترین مسابقه فوتبال ایران میان تیم‌های فوتبال پرسپولیس و استقلال اما امروز یک‌شنبه ۳۱ شهریور در ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شد. پلیس تهران پیش از این اعلام کرده تمهیداتی برای حضور زنان در این مسابقه پیش‌بینی نشده و از زنان خواسته به ورزشگاه‌ نیایند.

ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها سابقه‌ای ۴۰ ساله دارد اما در دهه‌های گذشته گروه‌های مختلف فعالان زنان و علاقه‌مندان به ورزش به ویژه فوتبال با آن مقابله کرده‌اند.

در کنار مراجع مذهبی، نهادهای امنیتی نیز با حضور زنان در ورزشگاه‌ها مخالف هستند.

وزیر ورزش و جوانان دلیل مخالفت این نهادها را «نگرانی از تامین امنیت» عنوان کرده است.

اشتراک در شبکه های اجتماعی