Image width Image height Image type Attribute جمهوری ایرانی | ۹ شب پنج‌شنبه: یک دقیقه خاموشی در اعتراض به سرکوب در ایران
اهم اخبار
...

تقاضا برای خاموش کردن چراغ‌ها در ساعت ۹ شب پنج‌شنبه، حضور بر سر مزار کشته‌شدگان با لباس سیاه در این روز و یک دقیقه سکوت در روز ۱۶ آذر در دانشگاه‌ها و مدارس، درخواست چند تشکل صنفی در اعتراض به سرکوب اعتراضات اخیر است.

در پی انتشار آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در ایران، نهادها و موسسات مدنی و صنفی نسبت به آمار بالای کشته‌شدگان واکنش نشان داده‌اند. سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه نیز در اطلاعیه‌ای که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده از مردم ایران خواسته که در اعتراض به این سرکوب ساعت ۹ شب پنج‌شنبه ۱۴ آذر به مدت یک دقیقه چراغ‌های محل کار و زندگی و نیز خودروهای در حال حرکت را خاموش کنند.

در این اطلاعیه آمده است: «از تمام مردم ستمدیده، رنج کشیده، استثمارشده، از تمام آزاداندیشان و انسان‌های شریف که از ستم و استثمار به تنگ آمده‌‌اند، خواستار است در اعتراض به سرکوب گرسنگان و کشتار عزیزان جانباخته، روز پنجشنبه ۱۴ آذر ماه ۹۸، ساعت ۲۱ شب( ساعت ۹) حداقل به مدت یک دقیقه چراغ‌های محل سکونت و کار، چراغ ماشین‌های در ترافیک و... را به نشانه اعتراض به کشتار مردم بیدفاع و‌به نشانه احترام یاد جانباختگان اعتراضات ابان‌ماه ۹۸، خاموش کنند.»

بر اساس آمار تایید‌شده از سوی سازمان عفو بین‌الملل در جریان اعتراضات آبان‌ماه در ایران تا کنون ۲۰۸ نفر کشته شده‌اند. این در حالی است که منابع غیررسمی از جمله سایت کلمه تعداد کشته‌شدگان را ۳۶۶ نفر اعلام کرده‌اند.

پنج‌شنبه ۱۴ آذر؛ عزای عمومی

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، گروه اتحاد بازنشستگان، گروه تلگرامی اتحاد کارگر و معلم، گروهی از معلمان بازنشسته و کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری ایران در اطلاعیه مشترکی روز پنج‌شنبه ۱۴ آذر را عزای عمومی اعلام کرده‌‌اند.

در این اطلاعیه اعلام شده که این تشکل‌ها در این روز با پوشیدن لباس سیاه بر سر مزار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر حاضر شده و با تقدیم دسته گل یا روشن کردن شمع، یاد آنها را گرامی می‌دارند.

یک دقیقه سکوت در ۱۶ آذر

تشکل‌های یادشده همچنین از معلمان و دانشجویان درخواست کرده‌اند که روز شنبه ۱۶ آذر، روز دانشجو، در دو نوبت ۱۰ صبح و ۳ بعدازظهر در کلاس‌های درس اعلام سکوت کنند.

این تشکل‌ها همچنین پیشنهاد کرده‌اند که معلمان در این روز با لباس سیاه در کلاس‌های درس حاضر شوند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی